Sevgili Okuyucularım;

29.10.2020 TARİHİNDE MANİSA HÜR IŞIK – MANİSA KANAL 45- KULA HABER - EGE DENGE – DİDİM MANŞET GAZETELERİNDE ;

Yıllardır çeşitli dönemlerde Köşe yazılarımda ABD’nin bu güne gelmiş olduğu konumu özellikle vurguladım.  ABD Hakkında daha önce yazdıklarım konusunda okurlardan bazı sorular yönetilmişti tarafıma.  “ABD’nin bölünme hayaline neden kapılıyorsun.”  diye.

Yazdıklarım hayal  gücü değil gerçek kaynaklarla araştırmalara dayanıyordu!

     ABD’nin Dünya liderliğinin ciddi, ciddi erozyona uğradığı bu süreçte ABD de yapılmış olan Başkanlık seçimlerinin sonrası  Küresel gücü ve Demokrasi anlayışı gözle görülür bir şekilde iç bölünmeye koşması çok sesli uluslar arsı tartışmalara neden oldu .

     ABD’nin siyasi, ekonomik ve askeri açıdan küresel tartışılmaz liderliği, 2.ci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD Dış politika stratejistleri tarafından kurulan ve beslenen emperyalist statüko sadece yıpranmakla kalmadı, kendi kendini çökmeye taşıdı.

    Son nokta; Trump’ın, strateji hataları Savunma Bakanlığına  önerdiği, atanması yapılan  emekli Orgeneral James Mattis’le başladı.

    ABD Pentagon’una önerilen J.Mattis, ABD ordusundan üç yıl önce emekli olmuştu. Böylece, ABD yasalarında 65 Yıl sonra Liyakat bozulmuş oluyordu.  ABD yasalarında bir kişinin Savunma Bakanlığı görevini yürütmesi için en az yedi sene önce ordudan ayrılması gerekiyordu. Bu (Pentagon) Savunma Bakanlığı atamasının yapılışı, ABD içinde Hukukta ve liyakatte bir deprem oluşturdu.

     Tümgeneral H.R. McMaster’ın talebiyle, Trump’ın baş  stratejist, Steve Bannon’un Ulusal Güvenlik Konseyi’n deki görevine  son verilmesi, Trump’un yönetimindeki askeri  etkisini bir kez daha depremsel gündeme taşıdı.  

    Şimdi son Kongre olaylarına bakarsak ABD'de seçilmiş Başkan Joe Biden'ın tescil oturumunun yapılması gereken Kongre binası Başkan Donald Trump yanlılarınca yağmalanarak basılıyor.     

    Demokratik ülkelerde olan, bir çok ülkede bulunmayan Yerel Yönetim Yetkisi Washington’da DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, tarafından kullanılarak, sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor ve Ulusal Muhafızlar sokağa iniyor.

     “Bakın hele bu işe Belediye Başkanı sıkıyönetim ilan edebiliyormuş.”

     Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Kinzinger, "Bu bir darbe teşebbüsüdür" diyor. Eski ABD Başkanı George Bush da Kongre baskın olayını (Darbe Harekatı) "ayaklanma" olarak açıklyor.  En önemlisi, Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden ise yaşananları “İç İsyan’a kalkışma" İç Terörizm hareketi olarak nitelendiriyor.   Demek oluyor ki! “Akrep’in etrafı ateş çemberi ile çevrilince kendi, kendini vuruyor.”

    Mevcut ABD Başkanı D.  Trump olayların çığırından çıkmasının ardından itidal çağrısında bulunuyor. Trump ayrıca bir video yayınlayarak, göstericilere "eve dönün" diyor.

    Trump’un bu çağrısı tek eli havada sallamaya benziyor. TWİTTER, Facebook Sosyal medya iletiş ağları D.Trump’un hesaplarını kapatıyor.  D.Trump yok edilen Kızılderili ırkının haberleşme ateşini yakaraktan “duman” işaretlerini kullanarak taraftarları ile iletişime geçecek galiba!

               Olan oldu diyelim; ABD ordusu Ülkemizdeki 1980 döneminin 12 EYLÜL darbesindeki gibi ABD de Kongre etrafını ve Cadde ve sokakları sarıyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, güvenlik nedeniyle Kongre binasından arka kapıdan sığınak yolundan çıkartılıyor.  Kongre binası büyük tahribat ve yağmalamalar dan 4 saat sonra temizlene biliyor. Temizlenme sonrası, Kongre binasının içi ranzasız Askeri koğuşa (kışlaya) dönüyor.

    Bu olaylar da ABD’de de, Konfederasyon Bayrağının dalgalanması, artık ABD’de  de, bölünme halkasının  kopma noktasına taşınması anlamına gelmektedir. İster ABD kabullensin ister kabullenmesin!

     ABD’yi 2016 seçimlerinden bu güne;  Hilary Clinton'un kurdurduğu, "Birlikte İleriye- Onward Together" adlı girişimin, "Diren, ısrar et, vazgeçme, destekle - Resist, insist, persist, enlist" sloganıyla hareket ederek taşımış oldu.

    Trump'ın seçimlerdeki oyları Pensilvanya ve  Eyaletler bazında “Hoks, pokus” diyerek buharlaştırılmasında. Feto parmağı varmı bilmiyorum. Kongre salonunda yağmacılar arasında PKK/PYD yanlısı keskin nişancıların olduğu söyleniyor!

    Gelinen nokta işaretine göre, TRUMP –BİDEN Başkanlık çekişmesi bahane edilerek taraftarlar arasında sokak çatışmalarını başlattı bile.  ABD’de de bölünmeye hazırlık için mi acaba bu hareketler?  Hukuk biloka ediliyor.  ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’in Senato'ya seçildiği eyalet olan Delaware'de, Seneto tarafından aceleden, Trump'ın Yüksek Mahkeme adayı Amy Coney Barrett'ın atamasını onaylıyor. Barrett, yemin ederek göreve başlıyor! Trump tarafıdan bir çok savaş suçlusu giderayak af ediliyor.

Bu kargaşalar içerisinde ABD’de 70 Yıl sonra, ilk defa Liza Montogomeri isimli kadın mahkum, İndiana’da Terre HotFederal hapishanesinde idam ediliyor. Demokrasi ateşine bir odun!

     Ve, ve, ABD Senato'sunda yapılan son toplantıda yargılama başlıyor, Temsilciler Meclisi'nin azil yöneticileri olarak İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff ve Yargı Komitesi Başkanı Jerry Nadler'in yanı sıra 5 milletvekili yargı sandalyesine gıyabi olarak oturtuluyor.  

     20 Ocakta görevi devretmesi gereken ABD Başkanı Donald Trump aleyhindeki suçlamalar 16 Ocak Perşembe günü ABD Senatosu'nda okunarak, yargılama resmi olarak başlatılmış oldu. Yargılamanın, 23 Ocak'ta Senato'da başlaması kabul edildi.

    Trump, iki farklı maddeden belirtilen suçları işlediği iddiası ile yargıya taşınacak.  Bunlardan birincisi "Görevini kötüye kullanmak" diğeri ise "Kongrenin işleyişini engellemek". Belki isyana teşvikte ilave yapıla bilinir. Vergi kaçırma son tango olur.

    "Görevini kötüye kullanmak" maddesi Temsilciler Meclisindeki 197 vekilin "hayır" oyuna karşılık, 230 vekilin "evet" oyu ile onaylandı. "Kongrenin işleyişini engellemek" maddesi ise 198 vekilin "hayır" oyuna karşılık 229 vekilin "evet" oyu ile kabul edildi. Fark 32

      Trump'ın otoritesini ve saygınlığını yıkmak üzere, geniş kapsamlı profesyonel bir ajitasyon ve propaganda kampanyası yürütülüyor. TV kuruluşlar Trump'ın görev sürecini kötüye kullandığını, yargı sonuçlarına etken olacak yayınlar yayıyorlar.

       Sokaklar farklı, ABD’ de 40 milyon işsiz: Sosyal ırkçı – ayrımcılık – yağmalı protestolarla karşı karşıya! Bölünmenin ayak sesleri!

      20 OCAK’ta Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden’e devir törenine D.Turmp katılmayacağını açıkladı. Veda töreni de yapılmayacak. Diğer eyaletlerde o tarihte silahlı Protestoların yapılacağı görülmektedir.

    İskoçya D. Trump’u bekliyor, İran Joe Biden’i ve İsrail her zaman olduğu gibi renk değiştirmeyi bekliyor!

     Güney Kore Askeri ve Nükleer güç olarak, Çin Nükleer ve ekonomik güç ile geliyor!

     ABD’de bölünüyormu? Çanlar ne için çalıyor?

         Sağlıklı yaşayın sağlıcakla kalın.

        

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner42