Devlet olmak, millet olmak kolay mı? Ulu çınarlar gibidir millet olmak ve kök salmak, emek ister, can ister.

Yaklaşık 1000 yıl boyunca hep şehit kahramanlıklarıyla anıldı bu topraklar. Alparslan, Ertuğrul, Osman Gazi, Fatih’ten Abdülhamit Han’a, oradan Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’na kadar bu topraklarda hep bir varoluş ve diriliş mücadelesi ola geldi.

Bu varoluş mücadelelerinden hiçbiri 15 Temmuz gecesindeki kadar kahredici olmadı. Şimdiye kadar bu topraklarda, bu kadar acımasız, bu kadar insafsız, bu kadar kahpe ve sinsi bir oyun görülmedi…

Aklın Kiraya Verilmesi

Aklın gereği gibi kullanılmaması; insanı hayvani dürtülere kadar düşürebileceği, ona Yaratanın bahşetmiş olduğu üstün fazilet olan iradeyi bertaraf ederek onu bu yüce ve eşsiz misyondan kopararak nerelere sürükleyeceği felaketini “15 Temmuz” gecesi yaşadık.

Aklın baştan alınması, aklın çelinmesi, akıl tutulması, AKLIN KİRAYA VERİLMESİ, akıl etmeden hareket ve yaşam sürülmesi, insanı sadece ruhen değil, hatta ve hatta çoğu zaman şeklen bile insanlıktan edecek feci bir sona şahit olduk “15 Temmuz” gecesi.

15 Temmuz Nedir?

Kadını ve erkeği ile 7'den 70'e milyonların milli iradeye sahip çıkmak için nasıl kurşunlara siper olduğuna şahit olduğumuz gecedir 15 Temmuz.

Vahşi bir darbe girişimi ve Müslüman Anadolu halkının dillere destan Diriliş Destanıdır 15 Temmuz.

“Hoşgörü, diyalog, yaşatma ideali” diyerek aklını kiraya verip yola çıkan hainlerin, bir gecede 248 masumu canice katlettiği, 2194 insanı vahşice yaraladığı karanlık bir gecenin adıdır 15 Temmuz.

Ezan ve sala seslerinin, halkı sindirmek için sabaha kadar semalarda uçurulan uçak ve helikopter seslerini susturduğu gecedir 15 Temmuz.

15 Temmuz Unutulur Mu?

Ölüme meydan okuyan yiğitler; tanka, helikoptere, uçağa binmiş silahlı, hainlerin silahlarını ellerinden aldığı gece…

Metin Doğan gibi kahramanlar, tankların önüne yattı ve onları durdurduğu gece…

Ahmet Onay gibi 18 yaşındaki yiğitler, Safiye Bayat gibi demir yürekli analar, silahlı askerlerin karşısına çıkıp onlara “bu tankın burada ne işi var, çekilin kışlanıza!” diyerek meydan okuduğu…

Ankara – Kazan’lı anenin, helikopter pistine yürüdüğü ve pilot binbaşının yakasına yapışıp: “Ben senin annenim! Bu helikopter kalkmayacak, bu uçaklar havalanmayacak! Tamam mı” diye haykırışı…

Havaalanında yiğit bir baba ise askerin yakasına yapışıp onu sarsan şu cümle: “Ben senin babanım, düşmana karşı vatanı koru diye seni askere gönderdik, kendi halkına nasıl silah çekersin?” gürlemesi…

Muhteşem bir diriliş destanına kanlarıyla imza atan, Şehit Astsubay Ömer Halis Demirler, Şehit Albay Sait Ertürkler, Gazi Albay Davut Alalar, Gazi Binbaşı Barış Dedebağlar…

İzmir Bornova Merkez Yeni Camii İmam Yusuf Dağ anlatıyor: 

“Yanımda 9 yaşındaki çocuğumla camiye gittim, sela verdim. Dışarıya çıktığımda herkes balkonlara çıkıp “Tayyip geberecek” diyerek küfürler etmeye başladı. Biz de kapıları kilitleyerek içeriye girdik. 20-30 kişilik bir grup caminin etrafını sararak kapıları tekmelemeye başladı. Kameraları da kapattılar. Ben çocuğumun üzerine yattım. Artık içeriye girecekler diye endişe ettim. Cemaatten bir kişi polisi aramış. Polisler gelince bunların hepsi dağıldı. Polisler nezaretinde camiden çıkabildik”.

Mehmet Algüvecin - Beşiktaş Konaklar Cami İmam Hatip: Selalar verilmeye başlayınca rahatsız edildik diyerek asker olduklarını söyleyen kişiler geldi. Küfürler ve nahoş ifadeler kullandılar.

Yakup Öztürk - Beşiktaş Muradiye Cami İmamı:

O akşam selalar okunurken caminin etrafında mahalle halkı toplandı. Hakaretlere uğradım. Mahallede sela sesini bastırmak için tencere tava çalanlar oldu. Daha niceleri… 15 Temmuz Unutulur Mu?

Kefereler,“1908’de darbe yaparak tarihe gömdük” zannettikleri 15 Temmuz İslam-i dirilişi karşısında şaşkındı…

Anadolu’da yeni bir “merhamet medeniyeti” inşa edecek olan milletimiz yeniden ayaktaydı…

Bu aziz millet canını verdi, ama istiklalini, istikbalini vermedi.

Milli ruh o gece bir kere daha şahlandı: 248 şehidin canı ve 2194 gazinin kanı pahasına zafer kazanıldı.

“Şehitlik aşkıyla meydanlara koşan o kahramanlar, darbe yapıp cennet vatanı Amerikan uşaklarına peşkeş çekmek isteyen eli silahlı hainlere dünyayı dar etti.”

15 Temmuz, milletimize büyük acılar yaşatan önceki 5 darbenin sanki rövanşı idi.

Tarihin en kanlı darbe girişimine sahne oldu 15 Temmuz gecesi. Bir taraftan kendi milletine ihanet eden, sinsi sinsi bugüne gelmiş bir güruh… Diğer tarafta ise, parktaki çiçeğe zarar vermeye bile imtina eden, giyinmeyi beklemeden pijamalarla sokağa fırlayan bir insan seli.

Bir taraftan okyanus ötesi kumandasıyla canileşen bir güruh, öte yandan kalp kumandası ile hareket eden insan seli.

Ya o gençler: “Biz asil dedelerimizin nezih torunlarıyız.” Dediler o gece.

Gözlerini kırpmadan şehadete yürüdüler.

Alnından öpülesi “O GENÇLER”.

İyi Ki Varsınız!

 “Ben ölmezsem kimse ölmez!” diyerek şehadet şerbetini yudumlayan ancak izzetini çiğnetmeyen, karıncayı dahi incitmekten imtina eden Ahmet Ağabeyim iyi ki varsın…”

“Kim var! diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, derhal "ben varım! diyen genç kardeşim iyi ki varsın...”

“Nerede öleceğiz abi, yön göstersene bize” diyen eli kara, vicdanı ak, gönlü berrak olan yiğidim iyi ki varsın…”

“Pakistan, Arabistan, Ürdün, Malezya, Endonezya, Katar kısaca ümmet coğrafyasının dört bir yanından “BİZİMLE” olduğunu söyleyen Müslüman Kardeşim iyi ki varsın...”

Dünyanın dört bir yanında teheccüd namazlarında yaşlı gözlerle kıyamda ve duada bulunan Ümmet-i Muhammed iyi ki varsın…

“Bacağını meydanlarda istiklal ve istikbali için kaybeden, bununla birlikte canını vatan için veremediği için üzülen Nene Hatun’un torunu aziz ablam iyi ki varsın…”

“Rızık Allah'tandır deyip senelik mahsulünü uçakların kalkmasını önlemek için yakan, arif köylüm iyi ki varsın…”

"Söz konusu vatansa gerisi teferruattır" sözünü yaşam pratiği haline getiren Aziz milletim iyi ki varsın...

Evladı olmaktan gurur duyduğum Aziz ve Milletim iyi ki varsın...

Selam Olsun!

Canları pahasına salalara devam ederek camileri terk etmeyen, İmam ve müezzinlere selam olsun…

Selam olsun yangını söndürmek azmiyle, söndüremezse bile o yolda ölmek niyetiyle su damlaları taşıyan karıncalar misali 15 Temmuz gecesi meydanlara akanlara.

Selam olsun Nene hatunlara, Şerife bacılara…

 Selam olsun hayâsız akınlara siper olup fitneye geçit vermeyen Şehid ve gazilere…

Gazilerimize sıhhat ve afiyet diliyorum.

Allah'ın rahmeti şehitlerimiz ile olsun.

15 Temmuz unutulmaz!

Selam ve dua ile…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner42