Değerli Dostlarım Bugün 25.11.2022 Mübarek CUMA günüdür. Birine karşı duyulan ve öç almak ereğini güden gizli düşmanlığa KİN denir. 

     Kin kalpte bulunan bir hastalıktır.Kin tutmak, başkasına değil kin tutan kişiye çok zarar verir, bu kişinin zamanla psikolojisi bozulur. İçindeki nefret dışa vurur hem kendisi hem de çevresindeki bu durumdan olumsuz etkilenir. Herkesi kırar, üzer. Bu hastalık zamanla vücudun tümüne sirayet eder bir hale gelir. İnsan bu hastalığa yakalanınca kolay kolay ondan kurtulamaz. Kin tutmak her zaman insana kötülük getirmiştir. Çünkü kin tutan insan hiçbir zaman rahata ve huzura eremez. Sürekli bir şeylerin peşinde koşar. Bu da onun hayatını çekilmez kılar. Ayrıca kindar insan bazı kimselere daima düşman gözüyle bakar. Ve onların kötülüğü için içten içe istek duyar. Fakat unuttuğu bir şey vardır ki o da, bu tutumuyla kendi hayatını boş yere heba etmektedir.
Kin tutmak insanın davranışlarındaki uyumu bozar. Çünkü kin duygusu o kimsenin karşı tarafa karşı sürekli hor bakmasına ve kıskanmasına sebebiyet verir. Hatta ve hatta birçok konuda onu adalet duygusundan ayırır. Adalet duygusu da sosyal hayatın en önemli denge unsuru ve teminatıdır. Nitekim bir ayette şöyle buyurulur: “Ey iman edenler! ALLAH için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, ALLAH korkusuna daha çok yakışan bir davranıştır. ALLAH ’a isyandan sakının. ALLAH yaptıklarınızı hakkıyla bilmektedir.” [2]Ayrıca Müslüman, gerek sevgisinde ve gerekse kininde orta halli olması gerektiğini, ölçüsüzlüğe düşmemesi lazım geldiğini yine Hz. Peygamber (s.a.v.)’den öğrenmiştir. Çünkü bir hadisinde dostun bir gün düşman olabileceğini, düşmanın da bir gün dost olabileceğini hatırlatmıştır.

      Müslümanların kalbinde diğer müslümanlar için kin ve hased türünden kötü düşünceler olmamalıdır. Müminleri birbirine bağlayan şey imandır. Kalbinde taşıdığı imanı her şeyden daha önemli olduğu bir kimse kuşkusuz diğer müminler için iyilik ve güzellik ister. Böyle bir kimsenin kalbinde, başka bir Müslüman için, buğza ve kötü niyete yer yoktur. Ancak imanı zayıflayan ve onun yerine kalbini daha önemsiz şeylerin işgal ettiği kimse, artık başka bir mümin kardeşi hakkında kin ve nefret besleyebilir. 
İnsan yaratılışı itibariyle sosyal bir varlıktır. Diğer insanlarla iletişim halinde bulunmak, bir şeyleri paylaşmak veyahut ta bazı konularda onların yardımına ihtiyaç hissetmektedir. Yani insan kendi başına tam olarak bu hayatı sürdüremez. Bir şekilde başka insanlarla ilişki içinde bulunmak zorundadır. İslâm ise bu ilişki esnasında uyulması gereken bir takım kurallar getirmiştir. Bu kurallar hayatı yaşanılır hale getiren ve insana insan olduğunu hatırlatan kurallardır. 

     Biz dünyaya gerçekten kin için değil sevgiyi paylaşmak için geldik.Hayatta birçok sorun ile kötülükler ile başımız belaya girebilir ama biz asla kine girmemeliyiz. İnsanlar bazen saçmalarlar ,hata yaparlar ama özür dilediklerinde o özürü geri çevirmemeliyiz çünkü onlar o zaman hatalarını anlarlar. Hatalı ,hatasız insanlar çoktur. Dünyamızı güzelleştirmek istiyorsak eğer kin tutmamalı ,sevgi ile birbirimize bağlanmalıyız ve böylece kardeşlik sağlanır huzur sağlanır ayrıca barış içinde yaşarız. Dünya üzerinde geçmişten bugüne insanların huzur içinde yaşamasını sağlayan tek bir şey olmuştur; Sevgi. Sevgi sayesinde insanlar birbirine kenetlenmiş, doğru yolu bulmuş, zoru başarmıştır. 


     Her yangını söndürmek mümkündür; ateş su ile, zehir panzehir ile, hüzün sabır ile söner. Fakat kin ateşi asla sönmez. CUMA mız mübarek olsun. Hayırlı CUMA lar dilerim. Malik BİBER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner42

Haber Sabah
Manset24 Haberleri
Haber Entel