Değerli Dostlarım Bugün 20.05.2022 Mübarek CUMA günüdür.Başkasına ait bir malın, muhafaza edildiği yerden sahibinin rızası olmaksızın ve sahiplenmek kastıyla gizlice alınması fiilini işleyen kimseye HIRSIZ denir.

     Bir kişinin hırsızlık yapmasının nedeni kendisine ait olmayan bir şeye karşı duyduğu istektir. Bazen bu istek öyle güçlü olur ki iyi insanlara bile kötü şeyler yaptırabilir. Hatta bu insanlardan bazıları hırsızlık yapmaya başladıktan sonra hiçbir zaman değişmek istemezler ve tekrar iyi biri olmazlar.  İslâm emeği ve mülkiyeti kutsal saymış, mülkiyete haksız olarak el uzatmayı cezalandırmıştır. Bu itibarla bütün ilâhî dinlerde ve hukuk düzenlerinde olduğu gibi İslâm'da da hırsızlık hem hukuk düzeni açısından suç, hem de dinen ve ahlâken büyük günah ve ayıp sayılmıştır.İslam dini, servet sahibi olmak için yapılan hırsızlığı yasaklamıştır. İhtiyaç duyduğundan fazla mal ve servet biriktirmeyi, diğer insanların olanaklarını kısıtladığı için hırsızlık saymıştır.Hırsızlık, tüm canlıların mirasçısı olduğu yeryüzündeki nimetleri, hakkından fazla almak, o malları sermayeye çevirerek hak sahiplerinin haklarını gasp etmek, insanları sömürmek, mazlumlara zulmetmektir ve  haramdır. 

     Hırsızın büyüğü küçüğü olmaz; bir ekmek çalanda hırsızdır, birisinin çantasından veya cüzdanından para, değerli birşey çalanda hırsızdır, borç olarak alıp borcunu ödemeyende  hırsızdır, çalıştığı işyerinde habersiz bir iğneği cebine  koyanda hırsızdır, engelli Bir insanın hayati değer taşıyan eşyasını çalanda hırsızdır, inşaatında eksik malzeme kullananda cana ve mala kastettiğinden dolayı  hırsızdır, malını stoklayıp karaborsa ve  fahiş fiyatla satanda hırsızdır, kısaca hırsız kul hakkı yiyendir. Emeğinin karşılığını alamayan, alın teriyle geçinemeyen insan ister istemez haram yemeğe, hırsızlık yapmaya başlar.Hz. Muhammed şöyle buyurur: 'Rüşveti alana, verene ve aracı olana Allah lâ'net etsin. Allah'ın lâ'neti özellikle cemiyet haklarını çiğne­mek; muhakemede haklıyı mağdur etmek için rüşveti ve­ren ve alanlar üzerine olsun. Çok iyi biliniz ki rüşveti alan da veren de Cehennem'dedir.' Devlet malından bir hırka çalan cennete gidemez" demiştir. 

     Ana ve babalar, çocuklarının maddi ve manevi ihtiyaçları karşısında anlayışlı ve olgun davranmazlarsa onların ahlakını bozarlar.Çocuk yetiştirmek, onu kişilik sahibi bir insan olarak topluma kazandırmak, hiç şüphesiz dünyanın en zor işlerinden biridir. Sağlam karakterli insanlardan meydana gelen huzurlu bir toplumun gerçekleşmesi için eğitime ve ahlaki değerlerin korunmasına  son derece ihtiyacımız vardır. Eğitim deyince, aklımıza hemen okul, öğretmen, kitap kavramları gelir. Oysa, eğitimin ve ahlakın temeli ailede atılır. Çocuk her şeyden önce ailesinin; en yakınlarının etkisi altındadır. Cahil, kaba, görgüsüz bir anne baba tarafından yetiştirilen çocukta düşünüş ve davranış bozuklukları görülür. Anne babanın yersiz ve yanlış davranışları, çocuk karakterinin gelişmesinde olumsuz bir etken olur. Çocuklarını dengeli ve ruhen sağlıklı olarak yetiştirmek isteyen anne babalar, kendi davranışlarına son derece dikkat etmelidir. Çocuğu başı boş bırakmak, çok sıkmak gibi aşırı ve yersiz davranışlar üzücü sonuçlar verip karakterin çarpık gelişmesine sebep olabilir.

     Emeksiz zengin olanın ekmeğinde muhtemelen hırsızlık payı vardır. Emek verilmeden yenilen her lokmada mutlaka ama mutlaka başkalarının hakkı olacaktır. Ne yazık ki bazı insanlar kazanarak emek harcayarak bir şeyler elde etmek yerine başkalarını sömürerek başkalarının hakkını yiyerek bir yerlere gelmek için çalışırlar. Bizler az olsun emek ile olsun diyerek çalışarak hakkımız neyse onu alarak yaşamayı kendimize amaç edinmeliyiz. Çünkü haram lokma yersek veya hırsızlık yaparsak yalan söylersek bunun günahı elbette bir yerlerde birgün  bizlerden sorulacaktır.

   Hırsızlık, yalan gibi olumsuz davranışlarda bulunan kişiler kendilerine göre önlemler alırlar. Yaptıkları yanlışı, hileyi kimsenin farketmemesi için farklı yöntemlerle kişileri kandırırlar. Öyle insanlar vardır ki yalan söylemeyi, hırsızlığı, dolandırıcılığı  alışkanlık haline getirmişlerdir. Ve bu insanlar kendilerince uydurdukları bahaneler ile bunu meşrulaştırırlar. Mesela yalan söyleyen birisi tüm ihtimalleri hesaplar ve ona göre karşı cevapları zihninde üretir. Kendini savunur. Yaptığı şeyin yanlış olduğunu gizler. Ya da bir şey çalan kişi arkasında iz bırakmamaya çalışır. Delilleri yok eder. Yeri gelir yalan söyler ve kendince önlemini alır.

Tek bir günah vardır o da hırsızlık! Diğer bütün günahlar hırsızlığın çeşitlemesidir. Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Yalan söylediğin zaman, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalmış olursun . Hile yaptığın, birini aldattığın zamanda doğruluğu, haklılığı çalmış olursun. Doğruluk dürüstlük ahlaklı olmak en büyük zenginliktir. CUMA mız mübarek olsun.Hayırlı CUMA lar dilerim.Malik BİBER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner42