Değerli Dostlarım Bugün 10.06.2022 mübarek CUMA günüdür. Birbirlerine kan bağı, yasal ve duygusal bağlarla bağlı kişilerden oluşan en küçük toplumsal birime 
AİLE denir. Bu bakımdan AİLE toplumun temel taşı sayılmıştır. 

     Aile Zor zamanlarımızda bize yardımcı olan, mutluluklarımızı bizimle paylaşan kutsal varlıktır.İslâm dini aileye büyük önem vermiştir. Aile toplumsal yapının en küçük unsuru olmakla birlikte İslamî toplum düzeninin de temel taşıdır. Toplumsal yapının gelişip ilerlemesi de, zayıflayıp gerilemesi de aile yapısıyla doğrudan ilgilidir. Bu sebeple İslam, ailenin oluşumunu sağlam ve sarsılmaz temellere dayandırmış, bu şekilde onun korunmasını toplumun korunması olarak kabul etmiştir. Bununla da kalmamış, aileye yatırımı insanlığa yatırım olarak değerlendirmiştir.
Çünkü aile hem kişinin huzur bulduğu bir ortam, hem neslin devamı için bir vesile, hem de kişiyi dince günah sayılan çeşitli kötülüklerden koruyan bir kurumdur.
Her insanın ailesi değerlidir.Aile bireylere çocuklara,çocuklarda ebeveyenlere sahip çıkar. Aile mutluluğu insanların en çok istedikleri mutluluktur.Aile samimidir, yapmacık olamaz. İslam’ın tamamen aile düzeninin sağlıklı işleyişini temin etmek amacıyla erkeğe vermiş olduğu aile reisliği işlevi, ona her ne suretle olursa olsun kadın üzerinde bir baskı ve zorbalık yapması salahiyetini vermemektedir. Aynı zamanda kadının kocasına saygısı da cebrî değil, ahlakî bir saygıdır. Kutsal kitabımız Kur’an “Kadınlarla iyi geçininiz” buyurmak suretiyle onlara verilen değeri insanlığın nazarı dikkatine sunmuştur.

     Hz. Peygamber de “insanların en iyisinin eşlerine karşı iyi davrananlar olduğunu” belirtmek suretiyle eşler arasındaki hak ve hukukun korunmasına inananları teşvik etmiştir.Hz. Peygamber kadınları erkeklerin mülkiyetinde olan bir mal ve köle olarak görmemiş, onları erkeklerle aynı haklara sahip bireyler olarak kabul etmiştir. Erkek ailenin reisi olmakla birlikte kadının üzerinde mutlak hakim, zorba ve despot değildir. Kadına hakları verilmiş, miras hakkı tanınmıştır. Koca, hanımını haklarından mahrum etme yetkisine sahip değildir.Bir annenin ve bir babanın çocuklarına olan  sorumlulukları onların gelecekleri ile ilgili planları ve çalışmaları onların sağlıkları hakkında titiz davranmaları sevginin en önemli göstergesidir. Zaten aileyi aile yapan ve ayakta tutan güçlü bağlar sevgidir.Mutlu ailede huzur vardır,sağlık vardır,başarı vardır.Evimiz yani yuvamız ailemiz ile güzelleşir.Aile, kişinin çocukluktan erişkinliğe tüm hayatını şekillendiren başarısının ve mutluluğunun harcını oluşturan temel yapıdır.Mutlu aileler mutlu toplumları,mutlu toplumlarda güçlü devletleri oluşturur. Toplum içersinde yaşayan bireylerin öncelikle aile olmaya kendilerini hazır hissetmeleri çok önemlidir. Aile kökleri toprakta olan bir çınardır. Bu çınarın dalları ise o aileyi oluşturan fertlerdir. Bu çınarın  bir dalı kırılsa hepimiz çok büyük acı çekeriz. Bu nedenle bu ağaca çok iyi bakmalı ve daima yeşerip meyve vermesi için elimizden geleni yapmalıyız.Bu nedenle ailemizin kıymetini bilmeliyiz.

     Müminlerin imanca en mükemmel olanı, ahlakça en güzel olanı ve merhametli aile fertlerine yumuşak davrananıdır.” Bu sözüyle İslam Peygamber’i iman, ahlak ve aile bireylerine yumuşak davranma arasında güzel bir bağlantı kurmuştur. Hayatta en büyük zenginlik; mutlu bir aileye sahip olmaktır.CUMA mız mübarek olsun. Hayırlı CUMA lar dilerim. Malik BİBER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner42