Öne Çıkanlar salihli ilçesi manisa MANİSA BÜYÜKŞEHİR Soma İlçe Emniyet Müdürlüğü KIRKAĞAÇ İLÇESİ

Manisa'nın Uluslararası Notu "AA"

 Manisa Büyükşehir Belediyesine bir olumlu not da, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten geldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 13 Ekim 2017 tarihinde yayınlamış olduğu basın bülteninde, Manisa Büyükşehir Belediyesinin Ulusal uzun vadeli kredi notunu, yatırım yapılabilir seviyesinin yüksek not basamağı olan “AA” olarak belirlediğini açıkladı. Fitch Ratings tarafından yayınlanan raporda; Manisa Büyükşehir Belediyesinin derecelendirme notuna etki eden kilit faktörler olarak, Fitch tarafından derecelendirilmiş İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin aksine, 6360 sayılı Kanun ile kısa bir zaman önce Büyükşehir Belediyesi statüsü kazanmasına rağmen, güçlü bir faaliyet marjlarının olduğu açıklandı. Uzun Vadeli Yerel Para İhraççı Temerrüt Notu, uluslararası ölçekte derecelendirilmiş emsallerinin ortalama oranı yüzde 8,6 olduğu, Manisa Büyükşehir Belediyesinin yüzde 42 ortalama ile gerçekleşerek, güçlü ve istikrarlı faaliyet marjı performansını gösterdiği bildirildi. Raporda ayrıca; 2012-2016 yılları arasındaki, hızlı gelişmekte olan yerel ekonomik canlılığı ve maliyet disiplini sayesinde, elde edilen güçlü ve istikrarlı faaliyetleri ile özellikle sermaye yatırımlarındaki artışlar kapsamında, Ulusal Uzun Vadeli kredi notunu “AA” olarak belirlediğini açıkladı. Fitch raporunda Manisa Büyükşehir Belediyesinin bağlı kuruluşları da yer aldı. Bununla ilgili olarak; Besot A.Ş., Manulaş A.Ş. ve Spilaş A.Ş.’nin de herhangi bir finansal borçlarının bulunmamasından dolayı, Büyükşehir Belediyesi için risk oluşturmadığı belirtildi. Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) ile ilgili değerlendirmede ise, 2014 yılında yeni kurulmuş kamu sektörünün herhangi bir dış borcunun bulunmadığı, yatırımlarına yönelik borçlarını kendi kaynakları ile finanse ettiği, bu kapsamda MASKİ’nin, Manisa Büyükşehir Belediyesinden ve Belediye Şirketlerinden herhangi bir sübvansiyon ya da transfere ihtiyaç duymadığı belirtildi.

Fitch tarafından yayınlanmış olan bültende, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün önceliklerinin, güçlü bütçe performansını sürdürmesi sonucu, Büyükşehir Belediyesinin büyük ölçekli yatırımların gerçekleştirmesinin önünü açtığı da belirtildi. Ayrıca; 17 ilçedeki sorumluluk alanlarında, yolların asfaltlanması, mevcut yolların genişletilmesi, karayolu alt yapısının iyileştirilmesine yönelik olarak köprülü alt ve üst geçit kavşakları ile yeni otopark alanlarının oluşturulmasına yönelik ulaşım yatırımlarına ağırlık verildiğine değinildi. Fitch değerlendirmesinin yalnızca Manisa değil, ülke ekonomisi açısından da önemli olduğuna vurgu yapan ve bunun kendileri için gurur kaynağı olduğunu ifade eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak, 2009 yılından itibaren sürdürmüş olduğumuz güçlü ve istikrarlı mali disiplinimizden taviz vermeden, Büyükşehir Belediyemizin tüm kaynaklarını, Manisalı vatandaşlarımızın yerel ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak, yatırımlarımız hızlı bir şekilde devam ediyor, bundan sonra da artarak devam edecek. Büyükşehir Belediyemizin 2015-2019 dönemini kapsayan yatırım programı doğrultusunda, 17 ilçemizde devam eden ve planladığımız tüm yatırımlarımızın finansman ihtiyacının karşılanması, ancak Büyükşehir Belediyemizin mali kaynaklarını, gelir ve gider dengelerini iyi planlama, programlama, uygulama ve kontrol edilmesi halinde güçlü kalabilmektedir. Bu kapsamda; uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu tarafından ilk defa alınmış olan, Ulusal Uzun Vadeli yüksek kredi notu, Manisa Büyükşehir Belediyemizin kredibilitesi en yüksek kuruluşlar arasına girmesine ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner42

Haber Sabah
Manset24 Haberleri
Haber Entel