Öne Çıkanlar kanal 45 soma ilçe SALİH KANDAŞ alaşehir devlet hastanesi sporcusuna tecavüzden tutuklandı

Bozdağ’da Osmanlı Dönemi Yayladaki Saraylar Konuşuldu!

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi  öncülüğünde düzenlenen Ödemiş Bozdağ Yaylası’nda konuşmacı olarak Mimar Sinan Üni. Öğretim üyesi Prof. Dr. Necla Arslan Sevin’in katıldığı “Manisa’nın Osmanlı Dönemimde Yayladaki Şehzade Sarayları” konulu gezi programı  ve söyleşi gerçekleştirildi. Programa TDED Manisa Şubesi üyeleri, Manisa Kültür Turizm İl Müdürü İbrahim Sudak, gönüllüler, Manisa Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız ile engelliler ve Manisalı yazarlar katıldı. 

Programda Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Necla Arslan Sevin konuşmacı olarak katıldı. Bozdağ Çınarlı Kahave bahçesinde gerçekleşen programda Manisa ve ilçelerinde yaklaşık 100 misafir hazır bulundu. Manisa Kültür ve Turizm İş Müdürü İbrahim Sudak “Tarihimizle ilgili araştırmalara devam ediyoruz. Manisa’da Saray-ı Amire’den kalan Fatih Köşkü restorasyonu devam ediyor. Bugün burada bizzat yazlık sarayların olduğu söylenen bölgede Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubemizin öncülüğünde bir program gerçekleştiriyoruz. Dernek başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş ve ekibine teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese ve katılımcı hocamıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Tarihçi Yazar Naci Yengin ile Tarihçi Yazar Prof. Necla Arslan Sevin bir söyleşi gerçekleştirdi. Naci Yengin katılımları için değerli konuşmacıya ve katkı verenlere teşekkür etti. “Bugün burada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Şehzadelerin eğitim gördükleri sarayların bulunduğu bilinen Bozdağ Yaylası’nda tarihi çınarların altında bir söyleşi gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Prof. Necla Arslan Sevin “Osmanlı döneminde Manisa’da buluna ve şehzadelerin yaşadığı ve eğitim gördüğü Saray-ı Amire dışında hem Manisa Sultan Yaylası’nda hem de Bozdağ Yaylası’nda yazlık saraylar bulunduğunu arşivlerden ve o dönem gezginlerin tuttukları notlar ve kitaplardan öğreniyoruz. Şimdi bu yazlık sarayların yerleri konusunda araştırmalar yapıyoruz. Bozdağ yaylasında bir saray olduğunu, Gölcük Yaylası’nda da bir av köşkü olduğunu düşünüyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in burada eğitim gördüğünü, hocası Molla Gürani işe burada eğitimine devam ettiğini biliyoruz. İkinci Selim’in oğlu Üçüncü Murat’ın bu yaylada doğduğunu tarihi kaynaklar yazıyor. Pek çok şehzade yaz döneminde yaklaşık 1000-2000 kişi ile buraya taşınıp eğitimine burada devam ediyordu. Şehzade ile annesi ve tüm görevliler bu saraylara yaz döneminde göç ediyordu. O dönem bir ilim merkezi olan ve daha önce Aydınoğulları Beyliğinin merkezi olan Birgi kasabalında bulunan hocaların da burada eğitimlere katkı verdiğini düşünüyoruz. Arkeolojik çalışmalar ile bu sarayların ve av köşkünün kalıntılarını araştırıyoruz. Bugün burada ilk defa geniş bir katılım ile konuyu enine boyuna paylaşma fırsatı verdikleri için organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ediyoruz.” dedi. 

Necla Arslan Sevin “ Ege Bölgesi’ndeki Bozdağlar, Aydınoğulları Beyliği ve Osmanlı dönemlerinde yönetici kesim için özel bir anlam taşımıştır. Birgi’de ikamet eden Aydınoğlu beyleri ve Manisa’da valilik yapan Osmanlı şehzadeleri, sıcak yaz aylarını Bozdağlar üzerindeki yaylalarda geçirmişler, özellikle 16. yüzyılda Gölcük ve Bozdağ Yaylaları’nda imar faaliyetleri gerçekleştirmişlerdir. Osmanlı yaşamı ve yayla sarayları hakkında, Başbakanlık Osmanlı Arşivi’ndeki belgeler ile dönem kaynakları ve seyahatnameler önemli bilgiler içermektedir. 2021 yılında bu yazlık sarayların tespitine yönelik olarak yüzey araştırmalarına başlanmıştır. Şimdi ekipler çalışmalarına bu ay tekrar başlıyor.” dedi. 

Katılımcıların sorularını cevaplayan Necla Arslan Sevin’e Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Sudak ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa şubesi tarafından günün anısına Manisa’ya özgü hediyeler takdim edildi. 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Dr. Mıuzaffer Yurttaş “Verdiği bilgiler için değerli hocamıza çok teşekkür ediyoruz. Geçtiğimiz ay Manisa İrfan Meclisi Sohbetleri kapsamında Manisa Saray-ı Amire’sini ele almıştık. Bu aynada Osmanlı döneminde Manisa’da buluna Sultan Yaylası ve Bozdağ Yaylası’ndaki sarayları ele aldık. Bunu hem bir gezi ile bizzat Bozdağ Yayla’nda sarayın bulunduğu düşünülen alanda gerçekleştirdik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Katkı veren Manisa Kültür Turizm il müdürümüz sayın İbrahim Sudak ve ekibine, Şehzadeler Belediye Başkanımız Sayın Ömer Faruk Çelik ve kültür müdürü Ramazan Şevük ve ekibine, derneğimiz yönetimi ve üyelerimize, Manisa Kültür Sohbetleri Grubu ve Naci Yengin’e ayrı ayrı olmak üzere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner42

Haber Sabah
Manset24 Haberleri
Haber Entel