Öne Çıkanlar GSM operatörleri turgutlu şah fırat operasyonu çiftçi ankara

Okul Üzümü Projesi yeniden başlıyor
Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap geçen sene yapılamayan Okul Üzümü Akıl Üzümü projesinin bu yıl başlayacağını açıkladı. Önümüzdeki hafta Tarım Bakanı tarafından konu hakkında açıklama yapılacağını kaydeden Özkasap, bu yıl kuru üzümde ilaç kalıntısı olmadığını ve okul üzümü projesinin tam zamanı olduğunu söyledi. Rusya ile ihracatın önümüzdeki haftadan sonra başlayacağını da aktaran Özkasap üzümle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Geçtiğimiz yıl 6 TL’den satılan kuru üzümün bu sene 2.65 seviyelerine kadar gerilemesi üzüm üreticisinin sıkıntı yaşamasına neden olurken üzümle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, gerek Rusya ihracatının yeniden başlayacak olmasının, gerek üzümde kalıntı sorununun çözülmesi ve Okul üzümünün yeniden başlayacak olmasının kendilerini umutlandırdığını belirtti.

Rusya’ya ihracat başlıyor

Rusya ile düzelen ilişkilerin ihracat kapılarını önümüzdeki haftadan sonra açacağına inandığını kaydeden Özkasap, “Rusya Pazarı ilimize bağlı Sarıgöl, Alaşehir tarafında baktığımız zaman çok önemli bir Pazar. Üreticilerimizin ağırlıklı olarak sofralık yaş üzüm ihracatı Rusya Pazarıdır. Uçak krizinden sonra iki ülke arasında yaşanan sıkıntılardan dolayı tarım ürünleri ihracatında ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. Bu sadece üzümde değil. Geçen sene üzüm hasadından sonra olan bu uçak krizi bizi üzüm olarak etkilememişti. Ama Antalya tarafında domateste, salatada ciddi sıkıntılar yaşanmıştı ülkemizin ihracatı bakımından. Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Devlet Başkanı Putin’le son iki ayda 3 görüşme yaptı. Bu görüşmeler esnasında şuanda yapılan son bilgilere göre tarım ürünlerindeki ihracatımızı açacakları bilgisi geldi. Büyük olasılıkla kısa bir sürede şuan halihazırda mevcut olan yaş üzümlerimizin önümüzdeki haftadan sonra bu pazardaki ihracatta ciddi bir hızlılık yaşanacağına inanıyorum. İki ülke arasında bu son yaşanan birlik, beraberlik ve sık görüşmelerle beraber tahmin ediyorum ki bu sıkıntıyı biran önce bitireceğiz. Şuana kadar başka ülkelerin üzerinden Rusya’ya üzümümüzü gönderdik. Son gelişmeler ve Tarım Bakanlığından da gelen bilgilere göre artık Rusya’ya eskisi gibi ihracatımıza devam edeceğiz. Üreticilerimiz de ürünlerinde en azından ciddi zararlarla karşı karşıya kalmayacaklar. Ürünler de biran önce ihracatla Rusya pazarına gidecek, ülkemize de dövizler gelecek inşallah” dedi.

“Üzümde ilaç kalıntısı sorununu çözdük”

Üzüm fiyatlarındaki düşüşün geçen sene üzümdeki ilaç kalıntısından dolayı yaşandığını belirten Özkasap şunları söyledi:
“Avrupa Birliği ağırlıklı Almanya olmak üzere üzümde ilaç kalıntısı konusunda ciddi sıkıntı yaşadık. Üzümdeki kalıntı yani 4 lira civarında seyreden fiyatlar ki 6 lira civarında başlamıştı. Avrupa’nın ilaçta kalıntı nedeniyle bu üzümleri almayacağını deklare etmesinden sonra üzüm fiyatlarında hızlı bir düşüş oldu. Düşüş esasında bu sene değil geçen sene başladı. Hem ülkemizde hem de dünyada üzümde ciddi stoklarımız vardı. Tüccarın ve üzüm işletmelerinin başta anlaşmalarını yapan üzüm ihracatçılarımızın elinde ciddi stoklar vardı. Bu ürünleri satamama sıkıntısıyla karşı karşıya kaldıkları zaman önümüzdeki senelerde bu sıkıntılar çok daha fazla olacağı görülmekteydi. Fiyatlar düşme eğiliminden sonra ciddi çalışmalar yaptık. Dedik ki önümüzdeki senelerde üzümlerimizde kalıntı olmasın. Yani Avrupa Birliği 0,05 ppm değerlerini 0,001 ppm’e düşürdü. Biz de üzümümüzü iç piyasada tüketemediğimiz için üzümümüzü ihraç etmek zorundayız. Eğer bu ilaç kalıntısını çözemezsek hem üreticimizin elinde ürünleri kalır hem de ihracatımızda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalırdık. Ürünü satamazsan ürünü de alamazlar. 2016-2017 mahsulü çalışmalarımızda çok ciddi çalışmalar yaptık. Bu konuda da başta üreticilerimizi tebrik ediyoruz. Üzümlerini, o bilgi ve tecrübelerini bizlerin, Tarım l Müdürlüklerinin uyarılarıyla birlikte üzümümüzde bu sene ilaç kalıntısı yaşanmamaktadır. Üzümler hasattan, sergiden, üzüm işletmelerine geldikten sonra yapılmış olan laboratuvar çalışmalarında hiçbir üzümde ilaç kalıntısına rastlanmamıştır. Fiyatları genelde arz talep dengeleri belirliyor. Yani bir ürüne alıcı olması lazım ki o ürünün karşı tarafta fiyatı belirlensin. Yurt dışındaki talep doğrultusunda üzüm fiyatları bizim de beklemediğimiz şekilde düştü. 3,5 liranın altında olmaz dediğimiz fiyatlarda gevşeme oldu. Beklentimiz şudur ki; inşallah önümüzdeki günlerde üzüme alıcının talebinin biraz daha fazla olması, bu talep doğrultusunda üzüm fiyatlarında bir yükselme yaşanmasını bekliyoruz."

Bakandan önce açıkladı

Geçtiğimiz yıl yaşanan ilaç kalıntısı sorunu nedeniyle rafa kaldırılan Okul Üzümü Akıl Üzümü projesi hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Özkasap şunları söyledi:
“Bizim için Okul Üzümü Projesi çok önemli. Biz Sayın Başbakanımız Davutoğlu zamanında bunu Bakanlar Kurulundan geçirdik. 60 bin ton üzümün okullarda dağıtılması üzerine. Ama geçtiğimiz yıl bazı konuşmalar oldu. Milli Eğitim Bakanlığı da geri çekti. Dedik ki ‘Bu üzümde kalıntı var.’ Yasef’in yemediğini Yusuf mu yiyecek?’ ‘Hans’ın yemediğini Hasan mı yiyecek’ dendiği zaman sıkıntı yaşandı. Bir zaman süt verdiler süt bozuk çıktı Tarım Bakanlığını suçladılar. Şimdi bu sene diyoruz ki Tarım Bakanımıza, Milli Eğitim Bakanımıza diyoruz ki üzümlerimizin rengi altın sarısı, üzümlerimizde hiçbir ilaç kalıntısı yok. Bu sene Okul Üzümü Projesinin tam yıldır, devreye sokalım. Önümüzdeki günlerde sayın bakanım bunları açıklayacaktı ama ben bunları ondan önce açıklayarak belki hata yapıyorum ama Sayın Bakanımız bununla ilgili önümüzdeki hafta bir açıklama yapacak. Okul Üzümü Projesi devam edecek. Bunda herhangi bir sıkıntı yok. Ama geçen sene dediğimiz gibi üzümümüzde kalıntı olayları vardı. Biraz açıkçası Tarım Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı korktu ve haklıydılar. Bu seneki üzüm başka geçen seneki üzüm başka. Çıkardığımız üzümü satabiliyoruz sıkıntı yok. Diğer ürünlere göre artımız var. Yurt dışının fiyatlarının düşük olmasından dolayı Türkiye’de de fiyatların düşük olması üreticimizi mutsuz ediyor haklı olarak.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner42