Her ile aday olacak Belediye Başkanı’nın ilk yapacağı iş, aday olmadan şehrin sosyal analizini yapmaktır. Araştırmanın konusu ilin iktisadi, siyasi, sosyal ve kültürel yapısının kaynak tarama yoluyla, mevcut ikincil kaynaklarıyla, alan taramasıyla ve de şehrin ileri gelenlerinin katılımıyla oluşturulan odak grup görüşmeleriyle analiz edilmesi ve yorumlanması gerekir.

Örneğin Manisa ilinin sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel mevcut durumunu karşılaştırmalı ve sosyolojik bir yöntemle analiz ederek, sosyal ve ekonomik kalkınmayı etkileyen Manisa’ya özgü sosyoekonomik ve kültürel faktörleri ortaya koymayı amaçlamalıdır. Manisa’da yaşayanların eğitim, sağlık, güvenlik, sosyal yardım, erişebilirlik, sosyal hizmetler gibi genel kamu hizmetleri ve sosyal hayat, ticari faaliyetler kentleşme ve diğer olanaklar ile ilgili durumların değerlendirilmesi amaçlanmalıdır.

Ayrıca Manisa’da yaşayan bireylerin devlet algıları, vatandaşlık algıları, kimlik tanımları, kültürel ve tarihsel hafızaları ve genel olarak il ile ilgili değerlendirmeleri ile ilin sosyal ve ekonomik gelişimi arasındaki ilişki analizi amaçlanmalıdır. Ortaya çıkacak sonuçlar, sosyal ve ekonomik gelişmeye yönelik geliştirilecek politikalar için önemli veriler sunulması amaçlanmalıdır.

Ekonomik, sosyal, çevresel yönleri ile bir bütün teşkil eden kalkınma sürecinde, bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması için, bölgesel kaynak ve imkanların tespit edilmesi ve bu tespitlere yönelik olarak üst ölçekli plan ve programlar ile uyumlu politikaların oluşturulması gerekmektedir. Bu bağlamda bölge ilimizin sosyal yapısının politika yapıcılar ve uygulayıcılar tarafından doğru ve objektif bir şekilde tespiti ve analizi; gerek sosyal alanda, gerekse ekonomik ve çevresel konularda geliştirecek strateji ve eylem planlarının hazırlanması aşamasında kritik öneme sahiptir.

Bu kapsamda Manisa ilinin sosyal analiz çalışmaları konusunda her şehrin ayrıca kendine has bir dokusu vardır ve siz o dokudan hareketle şehri geliştirebilirsiniz. Dokunun dışına çıkarsanız hüsrana uğrarsınız. O nedenle hep söylerim; Belediye Başkanlıklarına aday olacak kişilerin çok iyi bir şehir bilimcileri olmaları yönünde yukarıda saydığım analizleri mutlaka çok iyi bir şekilde ve güçlü kadrolarla yapmak zorundadırlar.

*Şehrin değeri nasıl arttırılır?

*Şehrin ekonomik yapısı nasıl geliştirilir?

Şehre gelen insan senin veya şehrin kara kaşına veya kara gözüne gelmiyor. Öncelikle birey para kazanıp ekonomik yapısını düzeltmek için şehirdedir. Ekonomik yapısını düzelten bireyin sosyal ve kültürel anlamda ihtiyaçlarının olacağını iyi düşünmek ve ona göre hareket etmek zorunluluğu vardır. Şimdi soruyorum;

*Belediye başkan adayları bilhassa yeni adaylar bu konularla ilgili hiç çalıştınız mı?

*Şehrin dokusunu incelediniz mi?

*Bu şehir nasıl bir turizm kenti olabilir?

*Bu şehir nasıl bir kültür kenti olabilir?

*Bu şehir nasıl bir üniversite kenti olabilir?

*Bu şehir insanların daha mutlu daha müreffeh bir yaşam yaşayabilir?

*Şehrin gelirleri nasıl arttırabilir?

Ve bu şehrin tertemiz yaşanabilir çevre ile nasıl kucaklaştırılabilir?

Hak getire adam Belediye başkanı adayı olmuş Şehrin Ekonomik, Sosyal kültürel dokusundan bihaber. Olacak şey değil. Yerel yönetimler konusunda uzman kişilerce yönetilmeli ve adaylar mutlaka Şehrin her karış dokusunu iyi bilmeli, Manisa bu konuda şanslı. Çünkü tecrübelenmiş adayları var. Halkımızda tercihini şimdiden yaptı bile..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner42