Sevgili Okuyucularım;

     Serhat Şehri ne demek?  Serhat bir ülkenin sınır şehri anlamına gelmektedir. Türkiye’mizin serhat şehri Kars ve Iğdır’da neler oluyor?

      Kars, Türkiye'nin kuzeydoğu kesiminde yer almaktadır.  Karsın İsmi “KAPI ŞEHRİ” anlamını taşımaktadır.

   28 Mayıs 1918’de de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti kurulurken,  29 Mayıs1918 tarihinde İRAVAN Şehri 100 Yıllığına TOKYO gibi dönemin Azerbaycan Hükümeti tarafından Rusya’nın zoru ile İRAVAN’ı kiraya veriliyor Ermenistan’a daha sonra SSCB kurulunca toprak harmanlaması yapılarak bölgede SSCB’liği bünyesinde Ermenistan devleti oluşturuluyor.

    Kars işte bu Ermenistan denilen ülkeye komşu olan, Iğdır Kars’tan koparılarak Şehir yapılmadan önce bu günkü Ermenistan’ın tek sınır şehriydi! Kars Merkez ilçeye bağlı, yirmi iki mahalle ve yetmiş köy bulunmaktadır. Azerbaycan kökenli Oğuz Türkleri Azeriler, Karapapklar, Terekemeler, Çerkezler, Ahiska, Abaza Türkleri, Kürtler ve Yerlilerden oluşan ve kardeşçe yaşayan bir topluluğa sahiptir. kozmopolitik bir yapısı olmasına rağmen ırklar arası akraba topluluklarını kız alıp vermeleri ile ve Kirvelik bağlarıyla güçlendiren bir topluluk yapısına sahiptir. Bu konumun devamı Kars halkının özlemi olmaktadır.

      Siyasi açıdan, 70’li yıllarda CHP nin değişmeyen kalesi görüntüsünde olan şehir 3’e bölünerek 1980’sen sonrası KARS – IĞDIR - ARDAHAN’dan oluşan 3 ayrı şehir konumuna dönüştürüldü.

   31 MART 2019 seçimlerin de MHP’nin 26,57 oranındaki oyuna karşı  HDP 26,83 oy alarak Kars Belediye başkanlığını kazanmış oldu.

Başkanlığı kazanan Ayhan Bilgen, 25 ve 26. Dönem Kars Milletvekilliğinden Kars Belediye başkanlığına seçilmiş oldu.

    Seçilmeden önce Kars Belediye Başkanı adayı iken; Ermeni işbirliği iddialarıyla karşı karşıya kalan Ayhan Bilge açıklamasında
“HDP Kars’ı alırsa bilmem Ermenistan ile falanca ilişkiye girecekmişiz’ biz buradayız arkadaşlar. 3 yıldır ben milletvekiliyim, bu parti burada on yıllar ağır bedeller ödeyerek siyaset yapıyor. Iğdır Belediyesi yıllardır bizde. Ermenistan sınırında onlar var, biz Ermenistan sınırında değiliz. Önce bir haritaya bakın. Bu ülkeyi çok sevdiğinizi söylüyorsunuz, vatan millet edebiyatı yapıyorsunuz ama haritada hangi şehir nerededir? Kars’ın komşuları hangileridir? Daha bunu bilmiyorsunuz.” Diyerek yanıtlamış.
     Yeni Parti Kars Belediye başkan adayı Settar Kaya'dan Ayhan Bilgen'e : "BU NE YAMAN GAF BÖYLE! diyerek bu günkü Ermeni ilişkilerini kınamıştır. Neden mi? Kars’ta Dihniz kalkan kale Köyü)’nden başlayarak, Aküzüm , Kinek, İlanlı, Şöreyeli Anı, Subatan, Digor ve Halıkışlak köylerinin Kars ait olduğu unutuluyor galiba.

     Kars Belediye başkanı Ayhan Bilgen kendisini ilk kutlamaya gelen Ermenistan heyetine göstermiş olduğu protokol ağırlamasından dolayı Kars halkının sitemi olmalı. “Bu ne Pehriz bu ne Lahana turşusu” diyerek. Seçim öncesi ne konuşuyordun, şimdi neler konuşuyorsun diye..

          Türkiye’den Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları olarak Erivan’da bir Cuma namazını GÖY MESCİTTE kılalım diye ASİMDER Başkanı ile birlikte müracaatta bulunmuştuk, Ermenistan izin vermediği gibi TC. İçişleri Bakanlığı da uygun görmemişti! 

     Bizleri bir Cuma namazına İRAVAN’daki GÖY MESCİTE kabul etmeyenler VAN Akdamar adasında güle oynaya ayin yaparken, Van gölünde namuslarını korumak için kendilerini Van Gölüne atarak boğulan genç kızlarımızı unutarak, Türkiye’yi sözde soykırımla suçlayanlar ülkemizin başta İstanbul, Iğdır, Kars ve Van illerinde cirit atıyor olması   “Akdamar’ın değil, Ar damarımızın patlamasının işaretti olduğunu göstermekte dir”.

       İstanbul Taksim Meydanı'nda 24Nisan da oluşturulan ''temsili anıta'' karanfiller atan ve burada mum yakan insanların arasında Ayhan Bilgin’inde olduğunu basın açıkladı.

    1915'te soykırımı anlatanlar arasındaki, Ermeni vatandaşların, kapı komşuları, dert ortakları olduğunu ifade eden Tanbay, ''24 Nisan 1915'te  Onları kaybettik. Artık yoklar. Büyük çoğunluğu aramızda yok. 'Büyük felaketin' vicdanlarımıza yüklediği büyük acı ise olanca ağırlığıyla var. 95 yıldır büyüyor'' diyen konuşmasına alkışlar tutulmuş” diyor!

      Bu gün dahi, Azerbaycan Topraklarında, Hocalıda, Karabağ da Ağdam da Şuşa da, Klbecer de ve Laçin de yapılanlardan geçmişte İravan Hanlığı topraklarından göçe zorlananları unutanlar var.  

      Kars’ta  Ermeni’lerin mezalimi ve Azerbaycan Türklerine ile  Osmanlı toprakların da yaptıkları vahşet unutuluyor derken Kars’ta Ermeni mezaliminin izlerini taşıyan Ulu Cami’de düzenlenen programda sergilenen fotoğraf ve arşiv belgeleri inceleyen Kars Valisi Öksüz basın mensuplarına açıklamalarda bulundu,  Programa; Vali Türker Öksüz, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut’ta katıldı.

     Kars Valisi Türker Öksüz, Ermeni mezaliminin 104’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen ve Ermeni mezalimini anlatan fotoğrafları ile arşiv belgelerinin yer aldığı sergiyi gezerek Ulu Cami’de düzenlenen mevlit programına katılırken, Tarihi, tarihçilere bırakılmasının gerektiğini belirten Vali Türker Öksüz; “Kars’ta duygusal şeyler yaşıyor insan. Yapılanları görünce, yıllar önce burada yaşayan vatandaşlarımız, halkımız buradaki arşiv belgelerden de görüleceği üzere çok büyük bir yıkıma, katliama maruz kalmış. Bundan son derece üzüntü duyduğumu belirtmek isterim. Bu konuda çeşitli yorumlar var. Ama buradaki arşiv belgeleri gerçeği söylüyor. Onun için hepimiz tarihteki bu olayları arşivlere, tarihsel gerçeklere bırakmalıyız. Bizim ülke olarak bu konuda tavrımız net, arşivimiz bütün herkese açık. Tarihçiler, bu konunun uzmanları buraya gelerek 1914-1918 arasındaki olayları belgelerle ortaya koymalıdır diye düşünüyorum" derken, Törendeki Karslılar da “Kars Belediye Başkanlığına yapılan Ermeni heyetin ziyaretini basit bir nezaket ziyareti olarak görmediklerini belirterek, bölgede oynanmak istenen oyunlara müsaade etmeyeceklerini ifade etmişlerdir.

    “Kars’ta, Iğdır’da, Hocalı’da gözlerini kırpmadan Türkleri katledenleri Türk yurdunda ağırlamak kabul edilemez olduğu açıklanmıştır.”

      Sesiz kalındıkça Bukalemunlaşanlar Ermeni heyetinin Kars Belediyesi ziyaretini basit bir nezaket ziyareti olarak görmeye devam etse de; “Bilinsin ki bölgede oynanmak istenen Ermeni oyunlarına ve yandaşlarına gelecek dönem Kars halkı Türk kimliğini yok etmek isteyenlere müsaade etmeyecektir” Örtülü oyunların çulu ve mitili artık pazara çıkmıştır.

      Sabırla, sağlıklı yaşayın sağlıcakla kalın.

      

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin 5 ay önce

Helimcanda altın madeni zamanında pkk tarafından kurşunlana kurşunlana gönderildi.Şimdi o bölgede toki var tekrar altın madeni açılabilir, nehrin karşısında ermeni köylerin üst tarafında dağ yamaçlarında altın madenlerini Fransızlar çalıştırıyor.

Avatar
Sahib ÖMƏROV 4 ay önce

Sahib Ömərov . Mən bir Türk övladi kimi ermənistan adlı topraklardan qovulmuş birisiyəm .Kəndisini erməni adlandiran haylarin və onlara dəstək verən pkk unsurlarının maksad ve meramları mənə bəllidir . Bunu o yörede yaşayan türklər anlamalıdırlar ki , bu hay pkk xislətinə heç bir zaman prim vermək olmaz . Düşmənə həddini göstərmək hər bir vatansevər övladın şərəf borcudur . Kimliyindən asılı olmayaraq hiç bir hayın o topraklara kirli ayakları dəyməməlidir . O heyasızların üzünə tükürsən belə kəndisini mükeddes topraklara sokmağa girişəcəkdir, sakın burakmayin .TÜRKÜN TÜRKDƏN BAŞQA DOSTU YOXDUR .
TANRI TÜRKÜ QORUSUN .

banner42