İnsanoğlu doğar doğmaz başlıyor öğrenmeye ve hayatı boyunca öğrenip duruyor. İlk önce ağlamayı sonra gülmeyi,sıcak bir elin dokunuşuyla şefkati, karnını doyurmayı, emeklemeyi,yürümeyi,koşmayı,okumayı,yazmayı öğreniyor.Anne baba demesini öğreniyor, paylaşmasını öğreniyor, sevgiyi öğreniyor dahası. Büyüdükçe öğrendikleri de değişiyor daha zor olanları öğreniyor yarışmayı,kaybetmeyi,kazanmayı,vefalı olmayı,güzel bakmayı, dürüstlüğü, adaleti,hak ve hukuğu, savaşı,barışı ve nihayetinde her canlının elbet tadacağı ölümü öğreniyor.Velhasılı son nefesinde bile öğrenmeye devam ediyor. İşte bir insan hayatı boyunca öğrendiklerini uygulama şekline göre diğer insanlar tarafından nitelendiriliyor bir şekilde iyi,kötü,vefalı, vefasız,şevkatli,adil,çalışkan,haylaz,dürüst gibi sayılamayacak kadar çok sıfatlarla anılıyor.O da biz oluyoruz sonuçta.İşte bu fani dünyada adımız kalıyor geriye bunlardan. Yukarıda bahsettiğim gibi Eğitim Öğretim insanın doğumundan ölümüne kadar devam eden bir süreçtir aslında Örgün ve Yaygın olarak devam etmekte.Örgün eğitim kısmında okul öncesi eğitim,ilkokul. ortaokul,lise,üniversite ardından kendini geliştirmek isteyenlere Yükseklisans,Doktora derken akademik olarak devam ediyor uzun yıllar.İşte bunların dışında kalan bireyleri kapsayan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitimi Merkezleri yoluyla devam eden kısmıdır da diyebiliriz bu kavrama.Halk Eğitimi Merkezleri;Modern ve Geleneksel El Sanatları,Sportif faaliyetler, okuma yazma kursları,meslek edindirme kursları,açık lise gibi değişik alanlarda hizmet veriyorlar.Çok faydalı olduğuna inandığım bu kurslar Belediyelere ait binalardan,Okullara,Diğer Kamu binalarına, Askeriyeden tutun Cezaevleri,Ruh ve Sinir hastanelerine aklınıza gelebilecek her yerde bu kurslar açılabiliyor. Kaymakamlıklar ve Belediyelerin de çok önemli bulup destek verdiği Halk Eğitim Merkezleri;vakıflar,dernekler,sivil toplum kuruluşları, resmi devlet kurumları,meslek odaları,muhtarlıklar İşbirliğiyle çok faydalı projelere imza atabiliyorlar. Bir nevi Devletin vatandaşa açıldığı kapı niteliğinde.            

Hayat Boyu Öğrenme... Hep sevmişimdir bu kavramı. Halk Eğitimi diye de biliniyor.Benim için çok özel ve çok şey ifade ediyor,çok anlamlı geliyor bana.Manisamız Büyükşehir Belediyesi olduğunda Şehzadeler İlçesine Kurulması kararlaştırılan Merkezin Kurucu Müdürlüğü nasip oldu şahsıma. Eski Tekel depolarında küçük bir odada başlayıp kısa bir zamanda 50000 kişiye sertifika veren bir kuruma dönüştüğüne şahit olma fırsatı nasip oldu.Görev yaptığım süre boyunca Mevlana,Hacı Bektaş Veli, Nasrettin Hoca, Dede Korkut (Korkut Ata), Yunusemre, Hacivat ile Karagöz, Köroğlu, Karacaoğlan, Evliya Çelebi ismini sayamadığım daha nice Türk büyüğünü  hiç aklımdan çıkarmadım.Bu anlamda çalıştığım süre zarfında destek olan herkese bir kez daha teşekkürü borç bilirim.Biriktirdiğim güzel insanları ve anıları yazarsam ayrı bir kitap olur belki de.Hepsine selamlarımı iletiyorum bir kez daha.Eskiden yaygın eğitim olarak adlandırılıyor insanlığın var oluşundan beri olan bir kavram bu.Şimdi bu yazıyı yazmama da sebeb olan şey,hepimizin çocukları ya da yakınlarının eğitimleri sebebiyle bir şekilde takip ettiği için mutlaka kulağımıza gelmiştir. Geçen hafta MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin tüm Türkiye’de ve İlimizde yer değişikliği oldu.Bu vesile ile ziyaretlerde bulunduğum Öncelikle yazımdaki başlık sebebiyle Manisa Merkez İlçelerimiz Şehzadeler ve Yunusemre ilçeleri Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine atanan Osman bey ile Ayşen hanım olmak üzere İlimiz geneli tüm okul müdürü arkadaşlarımıza başarılar diliyor, ilimize de hayırlı olmasını ümit ediyorum.

Saygılarımla

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner42