Sevgili Okuyucularım;

    Azerbaycan Devleti “Hariçte yaşayan Azerbaycanlılarla İş üzre Devlet Komitesi”  Kuruluşunu 17. Yılını kutlamaktadır.

 Sevinci sevincimiz, başarısı başarımız olan Azerbaycan Hariçte yaşayanlarla iş üzre devlet komitesinin 17.ci yılını içtenlikle kutluyoruz.      Acısı acımızdır. Gerçeklere de sırt çeviremeyiz. İravan Hanlığı kökünden bir aileden olan Azerbaycanlı muhacir ailenin Türkiye’deki ilk kuşağı ve Garbı Kafkas Cumhuriyetini kurucusunun torunu olma onurunu taşıyan, Yaşı 74’e çatan Yüreği yanan biri olarak anlatmaya çalışayım!

   Azerbaycan Diaspora teşkilatlarının asli görevi nedir; Yurt dışında yaşayan Azerbaycan kökenli insanların milli duygularını geliştirici ortak propagandayla bir çatı altında toplayarak Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin kardeşlik duygularının ve diğer ülkelerle ilişkilerini etkileyebilecek bir konuma yükselmesi olmalıdır.                                                                                                                          

      Azerbaycan Devletinin ilk 28 Mayıs 1918 yılında kuruluşunun akabinde,  Azerbaycan Devletinin ilk kuruluşu ve SSCB bünyesine katılımı sonrası Ata yurtları İrevan ve Gümrü’den ( İrevan Hanlığı topraklarından) Ermeni mezalimi sonucunda uzaklaştırılan başlangıçta 3 Milyon olan ve bu gün Türkiye’de sayıları 8 Milyona yaklaşan, Hariçte yaşayan Azerbaycanlı Muhacir ailelerinin evlatları olarak bulundukları ve  yaşadıkları ülkelerde  Azerbaycan dernekleri ve Derneklerin üst kuruluşları olan Federasyonları yeni yapılanma yaratarak kurmaları; kurulan bu dernekler aracılığı ile  umutlarını “Azerbaycan hariçte yaşayan Azerbaycanlılarla İş üzere Devlet Komitesi’ne” bağladılar.

    Haydar ALİYEV bir Işık bir umudun aydınlık geleceğinin meşalesi olarak görüldü. Haydar ALİYEV’in; Amacı harici ülkelerde yaşayan Azerbaycanlıların Azerbaycan devleti ile ilişkilerini geliştirerek oluşturacakları “Sivil jenerasyonlar” halindeki kordinalı örgütlenmelerini,  siyasi ve ideolojik birliklerini Azerbaycan Devleti teminatı altında tutarak, vatandaşlık görevleri ve milli duygularını koruyarak dünya siyasetinde Lobiler oluşturarak ekonomik, siyasal ve bütünsellik içerisinde vatanları aleyhinde yapılan ve yapılacak olan her türlü girişimlerin Tarihsel gerçekleri kullanılarak önlenmesi ve Azerbaycan lehinde geliştirilme propagandasına dönüştürülmesini sağlamaktı.

   Haydar Aliyev 1997 ci yılda Cumhur Başkanı Süleyman DEMİREL’in resmi konuğu olarak geldiği İzmir’de Haydar ALİYEV  “Ermenistanın Rusya’dan 1 Milyar dolarlık silah aldığını” belirterek “Ermenistan’ın Türkiye içinde tehlike oluşturduğunu belirtmişti.”

   Kendisini “BABALARIN BABASI” Pankartı ile Karşılayan Azerbaycan kökenli TC. Vatandaşlarına seslenirken Ermeni Diasporası ve Yahudi Diasporasının konumu Azerbaycan ve Türkiye içinde düşünülmesi gereken konu olduğunu açıklarken “Zamanı geldi Azerbaycan Diasporasının kurulmasının” diyerek çalışmaları başlatacağını söylemişti. Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev Türkiye için; “Biz bir millet, iki devletiz.  “Bir milletin birkaç diasporası olamaz, bir milletin sadece tek diasporası olur” “Bütün dünyada faaliyetlerimizi bu yönde sürdürmeliyiz. Globalleşen bir dünyada, Türk Dünyasının, Türk milletinin sesini Gardaş Türkiye’den dünyaya duyuracağız.” Demişti.

      Dokuz Eylül Ünüversitesi tarafından “Ülkesinin Bağmsızlığı ve İnkişafındaki başarısı veTürkiye ile yaratılan Dostluk ilişkileri nedeniyle Haydar ALİYEV’e Fahri Doktora ünvanı verilerek Cübbe giydirilmişti. Haydar Aliyev'in 1997 İzmir ziyaretinde açılışını yaptığı Bakü Parkını dönemin, İzmir büyükşehir belediye başkanı Dr. Burhan Özfatura ve Haydar Aliyev açmıştı.

   Nihayet Haydar aliyev’in Projesi hayata geçmişti;

        5 Temmuz 2002 Yılında Azerbaycan Devletinin İnkişaf Mimarı Azerbaycan’ın Respublikasının Prezidenti Ulu önder Haydar ALİYEV tarafından, Azerbaycan’ın dünya siyasetinde haklı yerini alabilmesi için imzaladığı fermanla;  “Hariçte yaşayan Azerbaycanlılarla İş üzre Devlet Komitesi” Kuruldu. Komitenin başına Nazım İBRAHİMOV getirilmişti.

     5 Temmuz 2002 den 19 KASIM 2008 tarihine kadar başta Türkiye olmak üzere Dünyanın bir çok devletinde “Azerbaycan Dernekleri” adı ile birçok sivil jenerasyon şeklinde dernekler kuruldu. Türkiye’de Haydar ALİYEV’in düşüncesi doğrultusun ilk Diaspora Derneği olarak Manisa Azerbaycan Kültür Derneği Başkanlığımda kurulurken, İzmir Azerbaycan Evi Derneği, Ankara Azerbaycan Derneği, Kocaeli Azerbaycan Evi Derneği, Kars ve Iğdır derneklerini takiben önceden kurulu bulunan Folklor amaçlı Muğla, Adana Azerbaycan Dernekleri katılımlarıyla ANKARA’da “TÜRKİYE AZERBAYCAN DERNEKLERİ FEDERASYONU” Kuruldu. Federasyonun Kurucu başkanlığına hasbelkader getirilen başkan birkaç ay sonra istifa ederek ayrılırken Yeni Federasyon oluşumu ile eski Kars Millet vekili Aziz KAYGUSUZ Başkanlığa getirildi.  Türkiye’de Haydar ALİYEV’in düşüncesi doğrultusunda Türkiye genelinde emek sarf edenlerin başında Haydar Aliyev taraftarı olarak Emeği geçenlerin başını Iğdır Milletvekili Yücel Artantaş, TBMM danışmanlarından Mehmet Gıyas Azeritürk, İzmir’den Av. Cemal Mehmethanoğlu ve ben çekmekteydik. Azerbaycan’ın iç çekişmelerinin ideolojik düşünceleri nedeniyle zamanında Haydar Aliyev’e karşı olanlar zaman içerisinde eriyerek aniden çıkara dayalı saf değiştirmeye başladılar,

    Diasporla İş üzre Devlet Komitesinin yaratılmasının amacındaki diğer halkların Diaspora kurumları ve Hariçte muhtelif ülkelerde yaşayanların Azerbaycan Devlet organları ile irtibatlı ortak paylaşımlı iş birliklerinin oluşturulması ve geliştirilmesi hedeflenmekteydi.

   Bu doğrultuda 2004 yılında benimde yönetim kurul üyeliğine katılımımla Avrupa Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Kuruluşu gerçekleştirilmişti.

      Haydar ALİYEV vefat edince, gerçek amacından sapma yaparak yönetilmeye başlanan komite kısa sürede Azerbaycan diasporasının ikiye ayrılmasına sebep olmuştu.

  1. Vatan hasreti ile yanarak analarının ak sütünün hükmüyle karşılıksız Diaspora faaliyetleri yürütenler. Bunlar nesli tükenmek üzere olan, Kelaynak kuşlarına benzeyenlerdi.

 2- Diaspora Komitesi tarafından emzikle beslenmesi yapılan kurdukları Derneklerden geçinen komitenin cukka ortaklarıydı.

    Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham ALİYEV tarafından bu duruma dur denildi. Nazim İBRAHİMOV’un yerine yeni göreve atanan Diasporayla İş üzre Devlet Komitesinin Bakanı Fuad Muradov önderlik etmeye idealist projelerle başladı, başladı da, Alt yapı komite kadrosu eski kadrolarla kalınca ne değişti diye sorulmaya başlandı!

     Sayın Fuad MURADOV hızlı başladığı idealist Bakanlıkta Yine aynı tas aynı hamam” görüntüsüne devam edilmektedir. Bir zamanlar Haydar Aliyev’e karşı olanlar hatta hakaret edenler madalyalarla onurlandırılırken “Anasının ak sütünün hükmüyle hareket eden diaspora teşkilatları başkanları saf dışı bırakılma gayretlerine tabi tutulmaktadır. Bu durum asli görevi Azerbaycan savunmasın içte ve dışta  diasporasının geliştirilmesi olanların gaflet uykusunda olmaları çıkara dayalı hareketlerinin göstergesi olarak görülmektedir..

       Ermenistan Azerbaycanın % 24 topraklarını işgal ettiği gibi, Diasporası Türkiyenin Uluslararası ilişkilerinde yaptığı imaj karalama, sözde soykırımın tanınması yolundaki propagandalarla günden güne güçlenmiş ve bugün Türkiye’yi de tehdit eden önemli faktörlerden birisi olmuştur.

  Sayın İlham ALİYEV Dünya Azərbaycan’lılarının siyasi ve ideoloji birliyinin teminatı bakımından müstesna özellikle Harici Ülkeler de Yaşayan Azerbaycanlılarla İş üzre Devlet Komitesinin yaratılmasındaki görüş sapmalarını önlemek için gerekli talimatı vermiştir.

       Genç Cumhuriyetin, Azerbaycan Diaspora Teşkilatının 17. Yılı kutlu olsun “İLHAMLA İLERİ” diyerek.

       Sağlıklı yaşayın sağlıcakla kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner42